Praktyka TRE®, czyli technika uwalniania napięć 

"Jest to praktyka, pozwalająca poprzez wprowadzenie ciała w drżenie, łagodzić skutki stresu i traumy. Integruje organizm wielopłaszczyznowo w świadomym kontakcie z ciałem i emocjami. Umożliwia szybszy powrót do homeostazy po przeżyciach, które tę równowagę zaburzyły na dłużej." dr David’a Berceli

Na warsztat z TRE trafiłam w momencie, kiedy odczuwałam wiele napięć w swoim ciele. Wspierałam się wtedy masażami oraz spacerami. 

To były aktywności, na które miałam jeszcze energię, które nie wywoływały we mnie odruchu wycofania, świadczącego, że dla mojego organizmu i układu nerwowego jest już za dużo. Zdawałam sobie sprawę, że odczuwane przeze mnie napięcia spowodowane są nadmiarem stresu – właśnie przygotowywałam się do ważnego dla mnie egzaminu i jednocześnie potrzebowałam zmobilizować się i odpocząć.


Wybierając się na warsztat prowadzony metodą TRE®, ważne było dla mnie zrozumienie działanie tej metody, ponieważ drżenie ciała kojarzyło mi się, jak dla większości osób, bardziej ze stanem chorobowym, nawet trochę mnie przestraszało, niż ze stanem prozdrowotnym.

I to był dobry moment, żeby zgłębić teorię poliwagalną, która przybliżała działanie autonomicznego układu nerwowego i poznać jej trzy obwody neuronalne regulujące zachowania reaktywne.


To, co mnie urzekło w tej metodzie, to jej prostota – jej naturalny sposób na rozładowywanie napięcia, nagromadzonego w miednicy. Składa się z sekwencji tylko ośmiu prostych ćwiczeń, które prowadzą do wywołania drżenia neurogenicznego ciała, aby odzyskać poczucie równowagi i przepływu w ciele. Dążąc do uczucia ulgi, luzu i spokoju.

 

Jest to metoda, która została opracowana przez dr Davida Berceliego, a mająca korzenie w analizie bioenergetycznej psychoterapeuty i lekarza dr Alexandra Lowena, którą przybliżę w kolejnym artykule.

Ale to, co jeszcze warto podkreślić, to fenomen wprowadzania ciała w drżenie, w wibracje, który praktykowany był już w wielu obrzędach duchowych na całym świecie, w połączeniu z rytualnymi tańcami i śpiewem, podczas którego starano się pobudzić ciało, oddając nad nim kontrolę, po to, by uwolnić ducha. Dzisiaj praktykując metodę TRE® możemy świadomie uwalniać zgromadzone napięcie w ciele, aby poczuć swojego ducha.

Dr David Berceli w swojej książce „Zaufaj ciału.” wymienia proste i bezpieczne sposoby na rozładowanie napięcia i stresu nagromadzonego w organizmie, przywracające witalność i rezyliencję, które pragnę tu wymienić:

  • Sen
  • Orgazm
  • Głęboki oddech
  • Wzdychanie, ziewanie
  • Jęczenie i inne formy wyrażania dyskomfortu
  • Płacz, szloch
  • Śmiech, prosty w brzucha
  • Krzyk i zawodzenie
  • Drżenie ciała
  • Inne mimowolne ruchy
  • Aktywność fizyczna
  • Rozmowa, nazywanie uczuć i dzielenie się z bliskimi

To piękne potwierdzenie tego, jak spontaniczność i kontakt z ciałem jest ważny w pielęgnowaniu w sobie żywotności, a tym samym poczucia przyjemności i radości.

 Dorota Trzmielewska – psychoterapeuta Gestalt, terapeuta traumy, terapeuta systemowy

POWRÓT