Praktyka Feldenkraisa®, czyli metoda rozwoju kreatywności poprzez ruch 

"Celem Metody jest osoba, która umie poruszać się z maksymalną wydajnością przy minimum wysiłku, nie dzięki sile mięśni, ale dzięki większej świadomości tego, jak się porusza." Moshé Feldenkrais


Na zajęcia prowadzone metodą Feldenkrais’a trafiłam przez przypadek. Dzisiaj wiem, że to nie był przypadek. Właśnie zwolniło się jedno miejsce na zajęcia o godzinie 19:30. Pomyślałam, że idealnie dla mnie, bo mogę spokojnie zakończyć pracę w gabinecie, dojść pieszo na zajęcia, i przed snem rozluźnić ciało. Choć zdawałam sobie sprawę, że od kilku miesięcy poszukiwałam zajęć tanecznych dla siebie, to zdecydowałam się zapisać na zajęcia prowadzone metodą Feldenkraisa o 19:30. Czułam, że potrzebuję więcej ruchu. Długie spacery po parku, nad Odrą, na Wyspie Słodowej przestały mi wystarczać. Wtedy pomyślałam, że bardziej dynamiczna aktywność mogłaby wypełnić moje poniedziałkowe wieczory. Jakież było moje zaskoczenie, kiedy na pierwszych zajęciach prowadząca poprosiła uczestników zajęć, żeby wziąć sobie po dwa koce i się położyć.


Kolejnym zaskoczeniem było moje rosnące zadowolenie, kiedy podążając za głosem Kasi prowadzącej zajęcia, wykonując minimalne ruchy ręka lub nogę, miałam wrażenie, że odkrywam swoje ciało na nowo. To było bardzo przyjemne doświadczenie. Odkrywanie nieoczywistych połączeń pomiędzy moimi częściami ciała, które rysowały się wyraźniej w mojej świadomości, wzmacniały moje poczucie całości. To było naprawdę przyjemne doświadczenie.


Przypomniały mi się czasy, kiedy praktykowałam Taoistyczne Tai-Chi®, nazywane przeze mnie medytacją w ruchu i czułam, że właśnie powracam do tamtych wrażeń rozluźniającego się ciała, uważności na ruch i doświadczanej spójności i jedności ciała.

I tak w poniedziałki wieczorem, po pracy, zaczęłam zgłębiać swoją świadomość poprzez ruch – minimalny ruch metodą Feldenkraisa. 


Potrzebuję też wspomnieć, że Moshe Feldenkrais w swojej książce „Świadomość poprzez ruch” wymienia kilka podstawowych korzyści, których możesz doświadczyć przy praktykowaniu tej metody:

  • poprawa postawy, ruchomości i koordynacji
  • zwiększenie repertuaru ruchowego i rozwinięcie potencjału ruchomości ciała
  • nauczanie się przezwyciężania i unikania kontuzji
  • poznanie i przełamanie nawyków ruchowych, które często prowadzą do bólów mięśni i stawów
  • doskonalenie zdrowia, sylwetki, wzroku, wyobraźni i zwiększanie świadomości siebie


I to wszystko bez wysiłku, przy minimalnym ruchu i nakładzie minimalnej ilości energii.


Ale najciekawszy dla mnie proces, którego doświadczałam praktykując tę metodę, to ten, kiedy uświadamiałam sobie swoje części ciała, których nie byłam świadoma za pomocą tych części, których byłam świadoma. Fascynujące doznanie przywracające odczuwanie siebie jako całości.

.

 ​Dorota Trzmielewska – psychoterapeuta Gestalt, terapeuta traumy, terapeuta systemowy

POWRÓT