„Energia porusza się falami. Fale poruszają się wzorami. Wzory poruszają się rytmami. Istota ludzka jest właśnie tym, energią, falami, wzorami, rytmami. Niczym więcej. Niczym mniej. Tańcem.” Gabrielle Roth
Na zajęcia 5 rytmów® zaprowadziła mnie czysta ciekawość. Zawsze kochałam tańczyć. Wychowałam się w miejscowości, gdzie cotygodniowe dyskoteki gromadziły młodzież z okolicznych miejscowości, młodzież, którą doskonale znałam ze szkoły, z podwórka oraz z aktywności pozaszkolnych. Czułam się tam bezpiecznie i przyjaźnie. To był czas na odreagowanie napięć z całego tygodnia oraz celebrowanie czasu wolnego. Potem już, jako dorosła osoba, chętnie wyjeżdżałam na międzynarodowe warsztaty taneczne organizowane przez Ewę Wycichowską z Teatru Tańca w Poznaniu, która zapraszała nauczycieli tańca z całego świata, przybliżając nam je poprzez rytm i dźwięk. Pamiętam, że po powrocie z tygodniowych warsztatów, stan przepływu w ciele utrzymywał się we mnie przez kolejne 3 miesiące. Mam świadomość tego, że taniec od dzieciństwa jest moim ulubionym sposobem, (obok pływania i chodzenia po górach), na rozładowywanie napięcia w ciele i uspokajanie myśli. Więc wyjazd na warsztaty 5 rytmów® do Krakowa czy Wrocławia nie stanowił dla mnie problemu, żeby zaspokoić swoją ciekawość i potrzebę doświadczenia tej techniki.
To, co urzeka mnie w praktyce 5 rytmów®, to uczucie kreacji, której doświadczam, za każdym razem, kiedy moje ciało poszukuje ruchu w napotkanym napięciu i właśnie odnalezionej pustce. To niewiadoma, kiedy zaczynam poruszać się w rytm muzyki i pozwalam sobie podążać poddając się spontanicznemu ruchowi i temu, co się pojawia.
Gabriela Roth, autorka książki „Uwolnij ciało, ucieleśnij duszę.” Pisze o tańcu jak o praktyce duchowej. Nie ma duchowości bez codzienności, a to właśnie ciało jest naszą codziennością. Tworząc tę praktykę zaprasza do tworzenia osobistej, ale też grupowej ”fali energii”, która jest sposobem na uwolnienie ciała, wyrażenie serca i oczyszczenie umysłu.
To, czego doświadczyłam, poprzez udział w fali 5 rytmów®, to zgłębione odczucie zaufania sobie, swojemu ciału, swojemu wewnętrznemu prowadzeniu, ale również odkryłam swoje stopy i ręce, które nadały nowy wymiar odważniejszego wyrażania siebie.
Filozofia fali energii wg 5 rytmów® tkwi w jej różnorodności, ale też w doświadczanym przepływie pomiędzy nimi.
Praktykując 5 rytmów pogłębiamy kontakt ze sobą, ze swoim ciałem, ze swoją intuicję, w swoim rytmie, w swoim tempie, w poczuciu swojej wewnętrznej mocy, żywotności, radości, kreatywności.
„Wszystkie dzieci mają dwie podstawowe potrzeby:
• pragną poczuć się dobrze we własnym ciele (jak w domu), czyli umieć w pełni nad nim zapanować
• odczuwają potrzebę nawiązywania kontaktu z innymi,
Zaspokojenie tych potrzeb – dobry kontakt z samym sobą i z innymi ludźmi – jest możliwy dzięki dobremu nauczaniu ruchu”. Weronika Sherborne
Jedna ze stosowanych metod terapii dla dzieci, poprzez zabawę, wpływający na odczuwanie swojego ciała i wzmocnienie potrzeby nawiązywania kontaktu z innymi, to Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Oddziałując poprzez ruch fizjoterapeutka dążyła do budowania więzi, stymulowania prawidłowego rozwoju. Metoda opiera się na tzw. dziecięcym baraszkowaniu, czyli pierwotnej zabawy z dorosłym.
Ćwiczenia w metodzie ruchu rozwijającego są dostosowane do pięciu kategorii wyodrębnionych na podstawie definicji ruchu. Dwie pierwsze kategorie to ruch prowadzący do poznania schematu własnego ciała, umiejscowienia poszczególnych części ciała w przestrzeni, powalają one na stopniowe poznanie możliwości ruchowych. Trzecia kategoria to ruch prowadzący do umiejętności nawiązywania relacji z drugim człowiekiem, budujący zaufanie. Kategoria czwarta kształtuje umiejętności pracy zespołowej i działania w grupie. Ostatnia kategoria to ruch kreatywny dający możliwość swobodnej ekspresji osobowości dziecka.
Metodę tę poznałam podczas pracy w przedszkolu niepublicznym, gdzie podstawowym podejściem była edukacja przez zabawę. Dla rodziców i nauczycieli mogę polecić następującą literaturę:
„Metoda Weroniki Sherborne w terapii i wspomaganiu rozwoju dziecka” Bożena Kisiel, Maria Przasnyska, Marta Bogdanowicz
„Opis i planowanie zajęć według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne” Marta Bogdanowicz, Dariusz Okrzesik
Dorota Trzmielewska – psychoterapeuta Gestalt, terapeuta traumy, terapeuta systemowy
POWRÓT