Praktyka 5 rytmów®, czyli sposób na uwolnienie ciała i ucieleśnienie duszy

„Energia porusza się falami. Fale poruszają się wzorami. Wzory poruszają się rytmami. Istota ludzka jest właśnie tym, energią, falami, wzorami, rytmami. Niczym więcej. Niczym mniej. Tańcem.” Gabrielle Roth

Na zajęcia 5 rytmów® zaprowadziła mnie czysta ciekawość. Zawsze kochałam tańczyć. Wychowałam się w miejscowości, gdzie cotygodniowe dyskoteki gromadziły młodzież z okolicznych miejscowości, młodzież, którą doskonale znałam ze szkoły, z podwórka oraz z aktywności pozaszkolnych. Czułam się tam bezpiecznie i przyjaźnie. To był czas na odreagowanie napięć z całego tygodnia oraz celebrowanie czasu wolnego. Potem już, jako dorosła osoba, chętnie wyjeżdżałam na międzynarodowe warsztaty taneczne organizowane przez Ewę Wycichowską z Teatru Tańca w Poznaniu, która zapraszała nauczycieli tańca z całego świata, przybliżając nam je poprzez rytm i dźwięk. Pamiętam, że po powrocie z tygodniowych warsztatów, stan przepływu w ciele utrzymywał się we mnie przez kolejne 3 miesiące. Mam świadomość tego, że taniec od dzieciństwa jest moim ulubionym sposobem, (obok pływania i chodzenia po górach), na rozładowywanie napięcia w ciele i uspokajanie myśli. Więc wyjazd na warsztaty 5 rytmów® do Krakowa czy Wrocławia nie stanowił dla mnie problemu, żeby zaspokoić swoją ciekawość i potrzebę doświadczenia tej techniki.


To, co urzeka mnie w praktyce 5 rytmów®, to uczucie kreacji, której doświadczam, za każdym razem, kiedy moje ciało poszukuje ruchu w napotkanym napięciu i właśnie odnalezionej pustce. To niewiadoma, kiedy zaczynam poruszać się w rytm muzyki i pozwalam sobie podążać poddając się spontanicznemu ruchowi i temu, co się pojawia.


Gabriela Roth, autorka książki „Uwolnij ciało, ucieleśnij duszę.” Pisze o tańcu jak o praktyce duchowej. Nie ma duchowości bez codzienności, a to właśnie ciało jest naszą codziennością. Tworząc tę praktykę zaprasza do tworzenia osobistej, ale też grupowej ”fali energii”, która jest sposobem na uwolnienie ciała, wyrażenie serca i oczyszczenie umysłu.


To, czego doświadczyłam, poprzez udział w fali 5 rytmów®, to zgłębione odczucie zaufania sobie, swojemu ciału, swojemu wewnętrznemu prowadzeniu, ale również odkryłam swoje stopy i ręce, które nadały nowy wymiar odważniejszego wyrażania siebie.


Filozofia fali energii wg 5 rytmów® tkwi w jej różnorodności, ale też w doświadczanym przepływie pomiędzy nimi.

  • Na przykład Flowing można opisać, jako kobiecą, łagodną jakość, miękkie niekończące się ruchy, to podążanie za stopami i szukanie kontaktu z ziemią, z korzeniami.


  •  Staccato natomiast doświadczyć można, jako męską, ognistą energię, to wyrażanie siebie, to jasne zdecydowane ruchy, to stawianie granic, to połączenie z rytmem twojego bijącego serca.


  •  Chaos to rytm, który zaprasza do odpuszczania kontroli, poddania się, puszczenia tego, co niepotrzebne. To chaotyczne, nieprzewidywalne ruchy. To fuzja żeńskiej i męskiej energii.


  • Pojawiający się rytm Liryka to doświadczenie twojego autentycznego ruchu, to taniec duszy. Jeśli pozwolisz na zrzucenie tego, co obciążało, poczujesz lekkość, wolność, swobodę. Pojawia się przestrzeń na coś nowego.


  • Stillnes na zakończenie fali rytm doświadczany jak cicha pustka, powolne ruchy oddechu, to połączenie z twoja wewnętrzną cisza, to jedność ze wszystkim wokół.


Praktykując 5 rytmów pogłębiamy kontakt ze sobą, ze swoim ciałem, ze swoją intuicję, w swoim rytmie, w swoim tempie, w poczuciu swojej wewnętrznej mocy, żywotności, radości, kreatywności.

Czy są takie praktyki dla dzieci?

„Wszystkie dzieci mają dwie podstawowe potrzeby: 
• pragną poczuć się dobrze we własnym ciele (jak w domu), czyli umieć w pełni nad nim zapanować
• odczuwają potrzebę 
nawiązywania kontaktu z innymi,
Zaspokojenie tych potrzeb – dobry kontakt z samym sobą i z innymi ludźmi – jest możliwy dzięki dobremu nauczaniu ruchu”. Weronika Sherborne

Jedna ze stosowanych metod terapii dla dzieci, poprzez zabawę, wpływający na  odczuwanie swojego ciała i wzmocnienie potrzeby nawiązywania kontaktu z innymi, to Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Oddziałując poprzez ruch fizjoterapeutka dążyła do budowania więzi, stymulowania prawidłowego rozwoju. Metoda opiera się na tzw. dziecięcym baraszkowaniu, czyli pierwotnej zabawy z dorosłym.

Ćwiczenia w metodzie ruchu rozwijającego są dostosowane do pięciu kategorii wyodrębnionych na podstawie definicji ruchu. Dwie pierwsze kategorie to ruch prowadzący do poznania schematu własnego ciała, umiejscowienia poszczególnych części ciała w przestrzeni, powalają one na stopniowe poznanie możliwości ruchowych. Trzecia kategoria to ruch prowadzący do umiejętności nawiązywania relacji z drugim człowiekiem, budujący zaufanie. Kategoria czwarta kształtuje umiejętności pracy zespołowej i działania w grupie. Ostatnia kategoria to ruch kreatywny dający możliwość swobodnej ekspresji osobowości dziecka.

Metodę tę poznałam podczas pracy w przedszkolu niepublicznym, gdzie podstawowym podejściem była edukacja przez zabawę. Dla rodziców i nauczycieli mogę polecić następującą literaturę:
„Metoda Weroniki Sherborne w terapii i wspomaganiu rozwoju dziecka” Bożena Kisiel, Maria Przasnyska, Marta Bogdanowicz
„Opis i planowanie zajęć według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne” Marta Bogdanowicz, Dariusz Okrzesik

 Dorota Trzmielewska – psychoterapeuta Gestalt, terapeuta traumy, terapeuta systemowy

POWRÓT